Banner

Monday 24th April:

8.00-8.45am Indoor Athletics, L/S RDA
8.00-10.00am A Level Music Recital Exams, Victoria Theatre - HWI
8.15-9.50am All Years Homework/ Study, Bethan Library - LML
8.20am Mass, All years, L/S Chapel
8.30am Eucharistic Service, U/S Chapel, All Welcome - AMA
9.00-9.10am Y7, 8 & 9 Morning Prayer, L/S Chapel - MDA
9.00-9.10am 11F (J Dowling/ M Foster) Morning Prayer, U/S Chapel - AMA
9.00am Y8 Assembly, L/S Hall - NDO
9.00am Y10 Assembly, Ratcliffe Hall - DSE
12.00-12.25pm French Language Workshop, Room 67 - CLE
12.00-12.25pm French Language Workshop, Room 33 - PBO
12.00-12.25pm Spanish Language Workshop, Room 66 - SSM
12.00-12.25pm Spanish Language Workshop, Room 32 - SDI
12.00-12.30pm KS3 Homework Club, Room 24 - JMK
12.00-12.45pm Y7-11 Maths Workshop, Room 80 - SB
12.00-12.50pm All Years ICT Room Access, Room 34 - NB
12.15-12.45pm Ukelele, Room 13 - HWI
12.15-12.45pm Boys Choir, Room 14 - KGR
3.30pm Y9 District cup semifinal football match vs Wanstead at Whitbreads.
3.45-4.45pm Y7 Homework Club, Room 16 - AMN
3.45-4.45pm Y9 Science Intervention, Room 12 - ER
3.45-5.00pm All years Homework / Study, Bethan Library - LML
4.00-5.00pm KS4 Paradise Club, Room 34 - DSE
4.00-5.00pm Y13 RE Darius, Room 68 - KVA
4.00-5.00pm Cambridge Latin Course, Room 22 - SDI
4.00-5.00pm Y11 English Darius, Room 58-62 - Eng Dept
4.00-5.00pm Y11 English Enrichment, St Joseph's House - VAB
4.00-5.00pm Y11 English Intervention, Room 59 - AAR
4.00-5.00pm Y9-13 Swing Band, Room 14 - HWI
4.00-5.00pm Y7-13 Rounders - L/S
7.00-10.00pm Woodford Historical Society, L/S Hall
7.30-8.30pm Zumba Dancing, Ratcliffe Hall
7.30-9.30pm Trinity PTA Badminton, Sports Hall - D Kerr

Tuesday 25th April

8.15-8.50am All Years Homework/ Study, Bethan Library - LML
8.20am Mass, All years, L/S Chapel
8.30am Eucharistic Service, U/S Chapel, All Welcome - AMA
9.00-9.10am Y7, 8 & 9 Morning Prayer, L/S Chapel - MDA
9.00-9.10am 11A (K Simpfendorer) Morning Prayer, U/S Chapel
12.00-12.45pm Y7-11 Maths Workshop, Room 80 - SB
12.00-12.40pm All Years Chess Club, Room 24 - JMK
12.00-12.50pm All Years ICT Room Access, Room 34 - NB
12.00-12.50pm Lunchtime Games Club, Room 23 - MFR
12.10-12.40pm Y7 English Intervention, Room 19 - LMG
12.15-12.45pm Y7 Singers, Room 13 - HWI
12.15-12.45pm Chamber Strings, Room 14 - KGR
3.00-6.00pm Y9 5 a-side West Ham tournament, Beckton - EYU
3.30pm Y12 Futurelearn assembly followed by a brief meeting with selected students in St Joseph's House-VAB
3.45-4.45pm Y7 Homework Club, Room 16 - AMN
3.45-4.45pm Y7 Science Intervention, Room 12 - ER
3.45-5.00pm All years Homework / Study, Bethan Library - LML
4.00-5.00pm KS4 Paradise Club, Room 34 - AAR
4.00-5.00pm Darius Science, Rooms 26, 57 and 82
4.00-5.00pm KS5 English Workshop, Room 59 - DBI
4.00-5.00pm Y8 English Intervention - Room TBC
4.00-5.00pm Y9 English Intervention - Room TBC
4.00-5.00pm Orchestra, L/S Hall - HWI
4.00-5.00pm Y7-13 Athletics Club, Whitbread's - all PE Staff
6.45-8.45pm Jewellery Class, Room 55 - MB
8.00-10.00pm Chingford Badminton Club, Sports Hall - N Wickens

Wednesday 26th April

Y11 GCSE Drama Technical Rehearsals, all day, students off timetable, Victoria Theatre & Ratcliffe Hall - ATH, PJ, Redbridge Drama Centre staff
8.00-8.45am Gymnastics Club, L/S - CHE
8.15-8.50am All Years: Homework/ Study, Bethan Library - LML
8.20am Mass, all years, L/S Chapel
8.30am Eucharistic Service, U/S Chapel, All Welcome - AMA
9.00-9.10am Y7, 8 & 9 Morning Prayer, L/S Chapel - MBE
9.00-9.10am 11B (J Livermore) Morning Prayer, U/S Chapel - CMA
9.00am Y9 Assembly, L/S Hall - ZHU
9.00-12.00pm Y11, Y12 and Y13 Group Photographs
12.00-12.45pm Y7-11 Maths Workshop, Room 80 - SB
12.00-12.50pm All Years ICT Room Access, Room 34 - NB
12.00-12.50pm Lunchtime Games Club, Room 23 - MFR
12.10-12.45pm Volleyball Club, Y7-13, Gym - DAB
12.15-12.45pm Y8 Choir, Room 14 - KGR
12.15-12.45pm Y9-13 Senior Choir, Room 13 - HWI
3.30-5.30pm Y8 Football District Cup Quarter Final - DAB, CHA
3.45-4.45pm Y7 Homework Club, Room 16 - AMN
4.00-5.00pm Geography Masterclass - 'Volcanic activity in Southern Italy focusing on Vesuvius and Etna'. Able Y8 and Y9 students, Room 11 - COS
4.00-5.00pm KS4 Paradise Club, Room 34 - JCA
4.00-5.00pm Y7-13 Tennis, St Thomas' - EYO
4.00-5.00pm Table Tennis L/S - MSL
4.00-5.00pm KS3/4 English Detentions, Rooms 19 and 61
4.00-5.00pm Darius Art, Room 53
4.00-5.00pm Darius RE, Rooms 58, 67, 68
4.00-5.00pm Psychology Twilight Class, Room 43 - KME
7.00-10.00pm National Trust - L/S Hall
7.30-8.30pm Zumba Dancing, Ratcliffe Hall

Thursday 27th April

8.15-8.50am All Years Homework/ Study, Bethan Library - LML
8.20am Mass, all years, L/S Chapel
8.30am Eucharistic Service, U/S Chapel, All Welcome - AMA
9.00-9.10am Y7, 8 & 9 Morning Prayer, L/S Chapel - MDA
9.00-9.10am 13AAG (A Aguirre) & 13JEL (J Elderton) Morning Prayer, U/S Chapel - AMA
9.00am Y7 Assembly, L/S Hall - AMN
9.00am Y11 Assembly (Exams Assembly), Ratcliffe Hall - JCA
9.00-2.30pm GCSE PiXL Maths Conference, 10 students - DBA
9.00-12.30pm Y12 Art Visit, Saatchi Gallery, 12 students - JEL, SF
9.00am Junior Maths Challenge, 130 students, U/S Sports Hall - SBU
12.00-12.45pm Y7-11 Maths Workshop, Room 80 - SB
12.00-12.50pm All Years ICT Room Access, Room 34 - NB
12.00-12.50pm Lunchtime Games Club, Room 23 - MFR
12.00-1.00pm Y11 English Workshop, Room 62 - MLI
12.00-1.00pm Y10 English Intervention, Room 5 - MJA
12.00-1.00pm Y10 English Enrichment, Room 5 - MJA
12.15-12.40pm Y10 Youfra Meeting, Room 40 - MBE
12.15-12.45pm Windband, Room 13 - HWI
1.00pm-4pm Girls swimming gala, Barkingside Pool, CHE
3.45-5.00pm All years Homework / Study, Bethan Library - LML
4.00-5.00pm Y7-13 Cricket Club, L/S - EHA
4.00-5.00pm Y12 Psychology AS Darius, Room 43 - KMC
4.00-5.00pm Darius Maths, Rooms 74, 75, 76, 77, 78, 80, 3, 4, and 6
5.00-6.30pm Staff Badminton, Sports Hall - DL, All welcome
8.00-10.00pm St Thomas' Badminton Club, Sports Hall - L Watts

Friday 28th April

All day Eucharistic Adoration, L/S Chapel
Y10 and Y11 GCSE French Film Study Day, BFI - CLE, PBO
8.10am BEAL, PE Department - CHE
8.15-8.50am All years Homework/ Study, Bethan Library - LML
8.20am Mass, All years, L/S Chapel
8.30am Eucharistic Service, U/S Chapel, All Welcome - AMA
9.00-9.10am Y7, 8 & 9 Morning Prayer, L/S Chapel - MBE
9.00am Circle Time - All Years
12.00-12.40pm Y7-11 Maths Workshop, Room 80 - SB
12.00-12.50pm All Years ICT Room Access, Room 34 - NB
12.10-12.40pm Y8 Spanish G&T Conversation workshop, Room 32 - SDE
12.10-4.00pm Y10 Art Visit, Tate Modern, 20 students - FMU, SC
12.30-1.00pm Tauists with Dr. Doherty - St. Thomas'
3.45-4.45pm Y10 Detentions, Room 40 - DSE
4.00-5.00pm Darius Drama, Room 36
4.00-5.00pm Darius Computer Science, Room 45
4.00-5.00pm PE Interventions, Rooms 15 and 16

Saturday 29th April

Y9 Bronze D of E Practice, Gilwell Park, returning 3pm on Sunday- ZHU
10.00-1.00pm Pauline Quirk School of Drama, Victoria Theatre & Ratcliffe Hall

Sunday 30th April

Y9 Bronze D of E Practice, Gilwell Park, returning 3pm - ZHU
Y9 Boys Maes-Y-Lade PE Visit, returning 5 May - MSL


redbridge       qiss       fairtrade       fmsis       healthy       sports colleges       yst       sc
ofsted             nace             EasyFundraising.org.uk             arts concil